WESST   - Wood Energy Supply Systems Training

.

 

Prioriteta projekta so bile nove oblike izobraževanja in usposabljanja ter osnovne veščine formalnega in neformalnega izobraževanja ter usposabljanja.

 

Osnovni namen projekta je ustvaril kratek tečaj izpopolnjevanja ciljne skupine, ki bo temeljil na dobri praksi dobave lesne energije, kateri bo posledično podprl porast uporabe obnovljivih virov energije v Evropi.

 

Cilji pilotskega projekta WESST temeljijo na razvoju in prenosu inovativnih, relevantnih, dobrih praks izobraževanja/usposabljanja kot podpora veščin za prebivalce zlasti iz področja občin podeželja kot priložnost v delu Evropskega tržišča. Projekt zajema potencialno oskrbo lesnega goriva s potrebnimi veščinami, ki zagotavljajo premik v razvoj tržišča obnovljivih virov  energije.

 

Splošni cilji programa temeljijo na :

· predstavitvi veščin, ki so primerni za širšo ciljni skupino,

· predstavitvi kvalitetnih pristopov stalnega poklicnega izobraževanja in izpopolnjevanja ter

· na promociji in okrepitvi sodelovanja poklicnega izobraževanja v procesu prenove

 

Specifični cilji projekta so bili:

· Ustvariti in preizkusiti serijo tečajev izpopolnjevanja, ki jih sestavljajo primeri študij, prezentacij, referenčni materiali, ki temeljijo na uporabi lesne energije.

· Razvoj omenjenih materialov v povezavi s potrebami ciljne skupine, dostopnost in zmožnost.

· Pripraviti WESSTov tečaj v pilotski fazi kot inovativni pripomoček e-učenja kot možnost vseživljenjskega učenja.

 

Ciljne skupine:

· Lastniki gozdov in kmetije

· Gozdni dobavitelji in lastniki strojne opreme/operaterji

· Gozdni svetovalci, profesionalci in družbe

· Študente gozdarstva, energetike, …

· Manjše žage, mizarji in pohištvena proizvodnja

· Vozniki in  trgovine lesnih izdelkov

· Lesno- energetske ustanove

· Kmetijski in gozdni svetovalci

· Lokalne in regionalne energetske agencije

· Uravnotežene razvojne organizacije

· Občine in lokalni politični odločevalci

· Medijske organizacije

 

Aktivnosti projekta so s pomočjo partnerskega sodelovanja vključenih partnerjev povezale partnersko sodelovanje med ciljnimi skupinami na nacionalni in mednarodni ravni tako industrijo kot tudi izobraževanje v skupno delo. Projekt je omogočil prenos dobre prakse in oblik izpopolnjevanja na področju uporabe lesne energije (biomase) ter s tem povečano izrabo obnovljivih virov energije. Cilji projekta so temeljili na pospešitvi vseživljenjskega učenja in oskrbo dostopa za izobraževanje (in ponovnega izpopolnjevanja), ki ima lahko rezultate v poklicnem razvoju/zaposlitvene možnosti. Projekt temelji na prenosu učinkovitih tehnologij in prakse v relaciji z oskrbo sistema lesne energije v Evropi in s tem porast razvoja na obnovljivih virov energije v Evropi.

 

Projekt se je izvajal  v 4 fazah:

1. popis stanja dejanske oskrbe lesne biomase v vsaki državi (inventarizacija)

2. analiza potreb ciljnih skupin, kjer se pokažejo specifične potrebe po izpopolnjevanju

3. priprava različnih »paketov« izobraževanja

4. Predstavitev kratkega izpopolnjevanja za e-izobraževanje na internetu

 

Kaj damo in kaj dobimo

Rezultati dosedanjega dela skupine WESST so pokazali – kar je tudi bistvo projekta -, da imajo vključene države različno prakso, potrebe, možnosti,... Vse pa se zavedajo velike odvisnosti od fosilnih goriv, uvoza in obremenjevanja okolja. Lesna biomasa se kaže, kot pomemben in neodvisen vir obnovljive energije. Prav tako se zavedajo pomena izobraževanja vseh akterjev zaključenega kroga od energenta do tople dnevne sobe.

 

Poleg E učenja – ki je z novimi IKT tehnologijami vse dostopnejše – je izjemno pomembno izmenjavati izkušnje ob primerih dobrih in slabih praks. V projektu WESST je vsaka država kot ”case” obdelala po tri (od 7 predlaganih) primere, ki so bili s točkovanjem skupine izbrani kot najpomembnejši. Slovenija je podrobneje predstavila: Borzo lesne biomase; žago, ki z žaganjem ogreva delovne in bivalne prostore ter sušilnico lesa; kombinacijo kotla na polena in sprejemnikov sončne energije, ki je vse bolj popularna v Sloveniji. Vsekakor bomo skupini – ne kot študijo primera – predstavili tudi ostale primere dobre prakse, katere brez zadreg ”izvozimo”.

 

Na ta način se lahko veliko naučimo ob predstavljenih primerov ostalih držav. Anglija (sistem oskrbe z poleni, priprava lesnih sekancev, sistem ogrevanja za manjša podjetja), Finska (uporaba lesnih sekancev na kmetijah, logistika dobave lesnih sekancev, kooperative lastnikov gozdov za ogrevanje javnih in zasebnih objektov), Portugalska (kogeneracija, koriščenje gozdnih ostankov v regiji, kotli na polena v javnih stavbah podeželja), Nizozemska (kogeneracija na lesne ostanke, biomasa na kmetijah, ogrevanje stanovanjskega in poslovnega območja na biomaso), Italija (razvijanje ponudbe lesne biomase, celostni pristop v dolini reke Pad, testiranje kvalitete lesnih sekancev), Irska (proizvodnja pelet, priprava polen na plantažah, lesni sekanci iz hitrorastoče vrbe).

 

Iz teh obdelav bo razvidno, kaj je možno prenesti, kje pa so pomanjkljivosti (manjko), da se raziščejo in odpravijo. Nekatere smo že identificirali: Sistem za sušenje lesne biomase, ki je v več primerih sveža; kako v proizvodnjo sekancev vključiti nego gozda in zaraščenih površin; kako organizirati dostavo do uporabnikov; kako izvažati; kako vključiti biomaso v delovanje Lokalnih energetskih agencij;... Da so polena lahko dober posel potrjuje podjetnik iz Finske (mesto Oulu), ki izvaža brezova polena za kamine na Norveško in v Ameriko.

 

Dvoletni mednarodni pilotski projekt WESST je bil financiran iz programa Leonardo da Vinci in je bil nadgradnja predhodno uspešnega projekta programa Leonardo da Vinci EURIS - Europeans Using Roundwood Innovatively and Sustainably . Vanj je bilo vključenih 8 partnerjev iz 7 evropskih držav (Irska, Anglija, Finska, Portugalska, Nizozemska in Italija. VITRA Cerknica je bila ena izmed partnerskih organizacij in edina predstavnica Slovenije