ŠKIS—čezmejni partner in organizacija prejemnica ARCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

SKIS se posveča razvoju znanja in šolanju v javnem sektorju. Izbrali smo različne partnerske organizacije na Škotskem, da bi spodbudili izmenjavo znanja, tehnik, informacij in idej med škotskimi izvajalci in njihovimi kolegi v Sloveniji. Projekt je obsegal formalne sestanke in razprave ter obiske na terenu s praktičnimi izkušnjami in priložnostjo za vaje. Tako so nastale možnosti za prenos idej, za dialog med udeleženci in gostitelji ter med samimi udeleženci. Šolanje v programu SKIS je bilo namenjeno širjenju znanja in sposobnosti udeležencev, ki so dobili priložnost, da sodelujejo s tistimi, ki dejansko opravljajo vsakodnevno delo v javnem sektorju.

 

ARCH je v zadnjih 5 letih sodeloval s centrom Vitra za trajnostni razvoj v več programih, financiranih iz evropskih sredstev. Najpomembnejši med njimi je program izmenjave o naravi, ki teče že četrto leto. Po našem mnenju je projekt SKIS recipročen programu izmenjave o naravi, saj udeležencem iz Škotske in Slovenije omogoča, da iz prve roke spoznajo prakso druge države pri ohranjanju narave in okolja.

 

Tokrat je ARCH prvič priredil program SKIS, iz česar smo se vsi veliko naučili. Zdi se mi, da smo načrtovali preveč obiskov in sestankov. Ob koncu programa so bili udeleženci že preutrujeni in so se čedalje težje zbrali. Opazili smo, da je bilo največ zanimanja za praktične obiske, kjer so udeleženci lahko neposredno sodelovali z osebjem, kjer so bili bolj vpleteni, so zastavili več vprašanj in se naučili veliko novega. Najboljša primera sta Razvoj vetrovnih farm v Braes of Doune, kjer so skupini objekt razkazali inženirji, ki so lahko neposredno pojasnili prednosti in slabosti tega velikanskega projekta. Braes of Doune je povzročil nemir v javnosti zaradi svojega videza in zaradi svojega vpliva na okolje. Drugi primer je bil obisk svinčevih rudnikov Tynedrum. Tam so skupino popeljali po strmih gorskih stezah, kjer si je ogledala pridobivanje svinca in razpravljala o posledicah odločitve, da omogočijo javnosti dostop na to območje. Po teh dveh obiskih se je razvil pogovor, porodila so se vprašanja, razprave in primerjave s prakso v Sloveniji in drugje.

 

V prihodnje bodo programi boljši, ker bo število obiskov manjše, udeleženci pa bodo imeli več prostega časa, da se bodo med sabo pogovorili o pomenu obiska. Več časa bodo imeli tudi za raziskovanje kulture in dediščine države gostiteljice.

 

Člani skupine SKIS izhajajo iz različnih okolij in imajo različne interese. Zato menim, da bi bil program bolj učinkovit, če bi se česa naučili iz Vitrinega načina vodenja projektov in bi vsakemu pomembnemu vprašanju namenili po en dan:  Dan civilne družbe, Dan javnega dostopa, Dan vode in Dan vetrovnih farm. Tako bi bili lahko prepričani, da smo poskrbeli za vsako področje in da se vsak udeleženec zaveda pomena predlaganega programa za delo in šolanje, s katerim se skupine ukvarjajo.

 

 

Libby Urquhart, Mreža ARCH

Naše delo

Vstop

Projektno delo

Pišite nam

Prijavnice

Aktualne novice

Izobraževanje

Nacionalni pojekti

Mednarodni projekti

Mreža ARCH je hitro rastoča škotska nevladna organizacija, ki že od ustanovitve dalje vodi socialne projekte po vsej Evropi.

 

Eden naših glavnih ciljev je obnova šolanja in poučevanja na področju okolja, naravne zgodovine, kulturne dediščine in konzervatorstva. V Veliki Britaniji je ARCH oblikoval močno mrežo organizacij, ki se ukvarjajo s tovrstnim šolanjem. Med njimi so nevladne organizacije, kot na primer Svetovalne skupine za kmetijstvo in divjad, Nacionalni škotski trust, Kraljevo združenje za zaščito ptic, Škotski trust za divjad, in vladne organizacije, kot so Škotska naravna dediščina, Škotski urad za varstvo okolja,

 lokalni in okrožni sveti in številne druge. Mreža sodelavcev nam omogoča oblikovanje primernih in zanimivih programov za bodoče učitelje in učence.