CHANTICA—Culture, History and Nature Together In Contemporary Art

Naše delo

Vstop

Projektno delo

Pišite nam

Prijavnice

Aktualne novice

Izobraževanje

Nacionalni pojekti

Mednarodni projekti

 

 

 

 

 

 

Sofinancerji projekta:

Spet smo se vrnili v Stropkov, na Slovaško, ki leži v osrčju Evrope, kjer je potekala tretja mednarodna izmenjava v projektu CHANTICA (Culture, History and Nature Together In Contemporary Art). Udeleženci so prišli iz petih držav: Anglije, Škotske, Grčije, Slovaške in Slovenije. Našo ekipo smo sestavljali Irena Udovič, Teja Janeš, Lara Zorn, Sašo Doles, Martin Petrič in vodja skupine Ajda Račečič. Preživeli smo zelo zanimivih, ustvarjalnih, prijetnih in nepozabnih sedem dni.

ČETRTEK, 13. 11. 2008

Prvi dan je bil namenjen prihodu. Čakalo nas je skoraj petnajst ur dolgo potovanje z vlakom. Da pot ni bila monotona in nezanimiva smo kdaj prestopili, kaj pojedli, se spoznavali, za eno uro smo se ustavili na Dunaju in fanta sta nas zabavala celo s harmoniko. V Stropkov smo prispeli zgodaj zjutraj naslednjega dne z vsemi drugimi udeleženci in utrujeni od celotnega dne smo se utegnili nastanili le še v svoje sobe in se zlekniti v posteljo.

SOBOTA, 15. 11. 2008

Polno energijski zajtrk nas je vse pripravil na prvi dan dela v delavnicah. Delavnice so se odvijale v kulturnem domu Brusnica    . Na voljo smo imeli šest različnih delavnic. Kdor je rad ustvarjal s tekstilom in tradicionalnimi lanenimi slovaškimi narodnimi nošami ter svoje moderne kreacije popestril s čipkami je bila tekstilna delavnica pravšnja za njega. Srečali smo se s starodavnim tradicionalnim načinom izdelovanja čipk, kleklanjem in izrezljevali smo buče. Svojo izvirnost smo lahko pokazali tudi v lesni delavnici, v delavnici kjer smo izdelovali maske in kostume za duhove ter v delavnici kjer je prevladovala žica in naravni materiali. Zaradi bojazni, da ne bi že prvi dan ostali brez ustvarjalnosti smo se po večerji odpravili proti domu in svoje navdihe šli iskat v bližnje bare.

NEDELJA, 16. 11. 2008

Do treh je dan potekal isto kot prejšnji. Vstati, zajtrkovati, se odpraviti, iti v Brusnico na delavnice, pojesti kosilo, še malo ustvarjati ob treh pa smo spustili delo iz rok in odpravili smo se nazaj v Stropkov v restavracijo Delta. Tam nas je čakala zanimiva predstavitev slovaških tradicionalnih jedi, ki smo jih lahko pripravili tudi sami. Pripravljali smo pirohe, ki so podobni tortelinom le da so iz temne moke in polnjeni z marmelado. Naredili smo lahko tudi gobovo juho in pa testo zelo podobno palačinkam. Pred večerjo nas je obiskal in nagovoril poslanec iz slovaškega parlamenta ter ostal z nami na večerji. Po večerji se je predstavila folklorna skupina Haburčanka in po njihovem programu smo se lahko naučili nekaj korakov slovaškega tradicionalnega plesa ob živi glasbi. Za konec večera smo obiskali prelepo razstavo Daniela Sooša v mestni knjižnici.

.

PETEK, 14. 11. 2008

Po zgodnjem zajtrku smo se odpravili v Kežmarok, kjer smo se udeležili proslave ob dnevu študentov, ki ga praznujejo 17. 11.. Slavnostni govornik je bil Martin Clark, vodja projekta CHANTICA. Popoldan smo imeli čas za ogled mesta polnega z veliko različnimi cerkvami in ostankom gradu ter nakupovanje, ki se na Slovaškem zelo splača, saj imajo malo nižji življenjski standard in posledično cenejše izdelke kot pri nas. Proti večeru smo se zapeljali v Brusnico (vas ob Stropokovu), kjer nas je toplo sprejel župan Brusnice in nas pogostil z večerjo. Predstavili smo se tudi udeleženci iz posameznih držav, da smo se malo bolje spoznali in seznanili so nas z delavnicami, ki smo jih obiskovali in v njih ustvarjali naslednje štiri dni. Konec dneva smo zaključili s prijetnim sprehodom po Stropokvu.

.

PONEDELJEK, 17. 11. 2008

Po kulinaričnem izobraževanju prejšnjega dne se nam je zdel obilen zajtrk pust. Seveda smo ga vseeno z veseljem pojedli saj smo vedeli, da nas čaka cel dan v Brusnici prepuščen naši domišljiji. Ko smo prispeli v delavno dvorano smo opazili novo delavnico. Odlični slovaški organizatorji (Anna in Miro) so nam ponudili še eno zelo zanimivo delavnico. Izdelovali smo punčke, dekle, žene, fante, kmete…iz koruznih olupkov. Dobro obiskana delavnica nam je pustila, da smo svojo originalnost pokazali tudi na tem področju. Pri večerji smo se zavedli, da se projekt bliža koncu in smo večer preživeli prijetno, zabavno in koristno z večino udeležencev. Seveda ni manjkalo slovenskih zvokov harmonike.

TOREK, 18. 11. 2008

Zadnji skupni dan. Zadnji ustvarjalni dan. Zadnji dan druženja. Že samo zato je bilo težko vstati, če spustimo prejšnji večer. Danes je bilo potrebno dokončati vse kreacije in izdelke saj nas je zvečer čakala kulturna prireditev v kateri smo se predstavili predstavniki posameznih držav s svojo tradicionalno narodno nošo. Svoje kreacije pa smo predstavili s kratko modno revijo. Po napornem, ustvarjalnem tednu, generalki ter prireditvi so nas zasluženo peljali v restavracijo Delta na pogostitev. V restavraciji se pogovori in poslavljanja kar niso končala, zato smo jih nadaljevali v El Pasu (najbolj priljubljenemu baru skozi teden). Tam smo se zbrali prav vsi udeleženci in, ko je pršel čas odhoda je bilo malo težko oditi, ampak vemo (upamo), da se bomo kdaj še videli.

Pripravila Ajda Račečič

SREDA, 19. 11. 2008

Naša ekipa je odrinila prva. Iz Stropkova smo odšli že ob pol štirih zjutraj saj smo imeli vlak iz Košic ob pol šestih. Ni nam bilo težko bedeti do takrat in se posloviti še od zadnjih super ljudi, ki smo jih spoznali skozi teden. Mrzel zrak nas je pospremil iz železniške postaje proti domu. Dolga vožnja nazaj je bila namenjena spancu ter pogovoru o preteklem odličnemu tednu. Zadnje minute, ki smo jih preživeli skupaj so bile namenjene poslavljanju. Vedeli smo, da se kmalu spet vidimo zato to ni bilo tako težko. Sedaj nas povezuje zelo lepa izkušnja. Prihod domov, v večernih urah, po enem tednu pa je bil lep.

Za nami je še ena mednarodna izmenjava v okviru projekta CHANTICA. Čakata nas še dve. V maju Grčija in za tem še Anglija. Na Slovaškem so se zelo potrudili, da smo se dobro počutili, bili lahko ustvarjalni na številnih različnih področjih in se naučili nekaj novega o slovaški kulturi in tradiciji. Seveda ne bi bilo tako super tudi brez drugih udeležencev, ki so zelo dobri, sproščeni in odprti ljudje. Naša celotna skupina je na Slovaškem zelo uživala in svetuje, da se vključite v kakšno mednarodno izmenjavo saj je zelo lepa, super in dobra izkušnja.